Miloš Pernica

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Biografie

Miloš Pernica

Miloš Pernica
začínal na kytaru na Lidové škole umění v Blansku u Františka Hlaváčka. Absolvoval brněnskou konzervatoř u Pavla Janíčka, pod jehož vedením byl úspěšný ve dvou ročnících Mezinárodní kytarové soutěže v Kutné Hoře. V roce 1984 získal ve druhé kategorii 3. cenu a Zvláštní ocenění poroty za interpretaci skladby autora 20. století (M. Castelnuovo Tedesco Tarantella). V roce 1986 1. cenu ve druhé kategorii.
Od roku 1990 působil krátce ve skupině Surf. Po té zakládá taneční kapelu, ze které vznikla skupina Prorock, kde působil jako kapelník do roku 2007. S Prorockem odehrál na 1000 různých akcí.
V roce 2003 zakládá kytarové kvarteto PF Guitar Quartet se kterým koncertuje do dnes. Na podzim roku 2009 PF Guitar Quartet vydává své první DVD a CD s názvem Prolog s díly současných českých autorů /Tesař, Mazourová, Rak, Fleischlinger/, se kterými jejich díla konzultuje, studuje a dokonce v jejich přítomnosti natáčí ve studiu a vydavatelství Surf  s.r.o.
V letech 2004
2009 se průběžně zdokonaloval ve hře na klasickou kytaru u vynikajícího českého pedagoga Stanislava Juřici v Pardubicích.
Jako sólista na klasickou kytaru se v roce 2006 úspěšně zúčastnil soutěže učitelů v rámci III. Mezinárodního festivalu Gitaromania v Karpacszi v Polsku, kde je o dva roky později pozván do poroty této soutěže a s PF Guitar Quartetem odehrál zahajovací koncert festivalu.
Od roku 2007 příležitostně koncertuje v Česku a na Slovensku se skupinou Rosomák Olympic revival až po současnost.
V únoru 2010 zahájil sólovou koncertní činnost na klasickou kytaru a vydává CD Po proudu.
Spolupracuje s předními českými kytaristy a hudebními skladateli a pedagogy, kteří získávají nemalá uznání i v zahraničí - Štěpánem Rakem, Vladislavem Bláhou, Milanem Tesařem, Stanislavem Juřicou, Sylvií Bodorovou a Jarmilou Mazourovou.  
V roce 2010 začíná pořádat v Kotvrdovicích u Blanska v Hudebním klubu Surf kytarové večery pod názvem Miloš Pernica a hosté… , nahrál druhé CD Vítr, co přináší změnu /2011/ obsahující především rockové balady v úpravě pro klasickou kytaru. V roce 2012 se cyklus koncertů přesunul do Blanska, kde se pořadatelem stalo KSMB Blansko.
Na svých koncertech se snaží kytaru prezentovat jako moderní hudební nástroj. Nevyhýbá se střídání různých hudebních žánrů / vážná hudba, populární hudba, rock, bosa nova, jazz atd. /. Jako jeden z mála kytaristů občas na pódiu vystřídá klasickou i elektrofonickou kytaru.
Vyučuje hru na kytaru na Základní umělecké škole v Blansku, Zámek 3, kde vychoval mnoho žáků, kteří se věnují aktivně hudbě buď amatérsky nebo profesionálně.
Hraje na španělský nástroj od Antonia Marina Montera z Granady.

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky